Yer Altı Çöp Konteyneri

Yer Altı Çöp Konteyneri

2200 Litre Konik Bacalı Jaklı Yeraltı Çöp Konteyner Sistemi

2200 Litre Konik Bacalı Jaklı Yeraltı Çöp Konteyne...

2200 Litre Jaklı Yeraltı Çöp Konteyner Sistemi

2200 Litre Jaklı Yeraltı Çöp Konteyner Sistemi

Yer Altı Çöp Konteyneri

Yer altı çöp konteynerleri, yerden tasarruf edilebilmesi, şehir ve çevre planlamasına estetik bir görünüm kazandırılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından oldukça faydalı bir atık depolama alanıdır. Dışarıda ortalama bir yükseklikte yalnızca atıkların boşaltılabileceği kadar bir yapı görülürken yerin altında bu görüntünün neredeyse iki katı kadar bir depolama alanı yer almaktadır.

Yer altı çöp konteynerlerinin maliyeti, diğer çöp konteynerlerine göre çok daha fazladır. Bu çöplerin boşaltımları, vinç aracılığıyla içerisindeki depolama alanının çıkarılması ile gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra alt bölümünde bulunan pedalı sayesinde atıkların, el değmeden konteynerin içerisinde atılması sağlanmaktadır. Kapaklar pedal bırakıldıktan sonra otomatik olarak kapanmaktadır. Pedallı olmayan yer altı çöp konteynerlerinde de ayrı bir tutacak ve yine otomatik kapak kapanma sistemi bulunmaktadır.

Yer altı çöp konteynerleri, kimyasal ve suya karşı dayanıklı bir malzemeden üretilmektedir. Metal olması nedeniyle paslanma ve oksitlenme gibi problemler de görülmemektedir.

 

Yer Altı Çöp Konteyneri Çeşitleri

2200 Litre Konik Bacalı Jaklı Yer Altı Çöp Konteyner Sistemi: Bu sistemde yerin üzerinde yalnızca çöp atma bacası görünmektedir. Belediyeler için çok daha rahat boşaltım ve toplama işlemi sunması nedeniyle tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra çevre kirliliğini önlemesi ve görüntü kirliliğine de yer vermemesi, yer altı çöp konteyneri kullanımını öne çıkarmaktadır.

2200 Litre Jaklı Yer Altı Çöp Konteyner Sistemi: İşlevi ve özellikleri konik bacalı çöp konteynerleri ile benzer özelliklere sahiptir. Tasarım olarak daha farklı üretilen jaklı yer altı çöp konteyner sistemi, daha klasik ve daha yaygın bir sistemdir. Bu tip çöp konteynerleri, üstten kapaklıdır. Çoğu zaman yan tarafında pedal bulunmaktadır. Dolayısı ile atıkların çöpe ulaştırılması için konteyner ile temas edilmesine gerek kalmamaktadır.

 

Yer Altı Çöp Konteynerleri Neden Önemlidir?

Çöp konteynerleri hayatın her alanında gereklidir. Çünkü insan tüketen bir canlıdır. Tüketimin sonucunda da birtakım atıklar ortaya çıkmaktadır. Bu atıkların bir depolama alanında toplanması gerekmektedir. Bu depolama alanları, çoğunlukla belediyeler tarafından şehrin belirli yerlerine konulan çöp konteynerleri olmaktadır. Fakat gelişen teknoloji ve yeni fikirler aracılığıyla, çöp konteynerlerine de daha yaratıcı ve daha işlevsel özellikler eklenmektedir.

Yer altı çöp konteynerleri çevre kirliliğini önlemekte, özellikle büyük şehirlerdeki yer işgal etme durumunu ortadan kaldırmakta ve insan sağlığı için daha hijyenik bir ortam sağlaması nedeniyle önem arz etmektedir.