Tıbbi Atık Konteyneri

Tıbbi Atık Konteyneri

1100 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

1100 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

770 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

770 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

660 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

660 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

360 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

360 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

240 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

240 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

120 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

120 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

Tıbbi Atık Konteyneri

Tıbbi atık konteynerleri, tıbbi atıkların toplandığı daha küçük çaplı depolama alanlarını ifade etmektedir. Tıbbi atıklar, üç farklı türde olabilmektedir: Kesici – delici katı atıklar, enfekte atıklar ve patolojik atıklar. Bu atıkların direkt olarak dış mekân çöp konteynerlerine atılmaları çevreye zarar vermekte ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle farklı bir alanda bir araya toplanmaları gerekmektedir. Farklı çeşitlere ayrılmış olan bu atıkların her biri için ayrı poşetleme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sayede hangi atık türlerinin hangi konteynere atılacağı bilinmekte ve ona göre hareket edilmektedir.

Tıbbi atık konteynerleri de üç farklı atık türü için üç farklı renkte üretilmektedir. Sarı tıbbi atık konteynerlerinde doktor eldivenleri, iğne atıkları vb. maddeler toplanmaktadır. Diğer atıkları temsil eden renkler ise kırmızı ve turuncu olarak belirlenmektedir.

 

Tıbbi Atık Konteynerleri Ebatları Nelerdir?

Tıbbi atık konteynerlerinin boyutları, kullanılacak olan alana ve atıkların türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Kullanıcılar, kendilerine yetecek kadar olan kapasiteyi belirleyerek tercihlerini yapabilirler. Ya da kamu kuruluşları belirli standartlar belirleyebilmektedir. Temelde altı farklı boyda standart üretimler yapılmaktadır. Fakat özel boyutlarda üretim talep edildiği takdirde istenen şartlara uygun olarak sarı, turuncu ve kırmızı renkte ve istenilen boyutlarda tıbbi atık konteyneri üretimi yapılabilmektedir.

-          1100 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

-          770 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

-          660 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

-          360 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

-          240 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

-          120 Litre Tıbbi Atık Çöp Konteyneri

 

Tıbbi Atık Konteynerleri Kullanım Alanları

Tıbbi atık konteynerleri, özel amaçlı konteynerler arasındadır. Tıbbi atıkların ortaya çıkabileceği hastane, klinik vb. ortamlarda kullanılabilmektedir. Tıbbi atıkların oluşabileceği özel mekanlar olabilse de hastane ve sağlık merkezlerinin dışında kullanımına çok sık rastlanmamaktadır.


Tıbbi Atık Konteynerlerinin Özellikleri

Tıbbi atık konteynerleri, çoğunlukla sağlık kurumları ve kuruluşlarında ortaya çıkan atıkların geçici süre toplandığı depolama alanlarıdır. Bu atıklar kan, idrar vb. maddelerin de temas edebileceği ortamlar olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle oluşabilecek mikropların dışarıya çıkmasına engel olacak bir yapıda üretilmeleri gerekmektedir. Tıbbi atık konteynerlerinin üretiminde, kullanılan malzemeler ve maddeler bu durum göz önünde bulundurularak seçilmektedir.