Sıfır Atık Panoları

Sıfır Atık Panoları

Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panosu 2'li

Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panosu 2'li

Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panosu 3'lü

Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panosu 3'lü

Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panosu 6'lı

Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panosu 6'lı

Sıfır Atık Panoları

Plastik, atık gibi ürünler dönüştürülerek birden fazla kez kullanılabilen ürünlerdir. Bu sayede ağaçların ihtiyaçtan fazlasının kesilmesinin önüne geçmekte ve küresel ısınmaya karşı önlem alınmış olmaktadır. Bu geri dönüşüm aktiviteleri ilk olarak Avrupa’da uygulanmakla birlikte hızla bütün dünyaya yayılmaktadır.

 

Sıfır Atık Panolarının Özellikleri

Sıfır atık panoları, geri dönüşüm ve atıklar hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı, özel olarak üretilen panolardır. İkili, üçlü, dörtlü, beşli ve altılı olmak üzere birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Mavi, gri, sarı, siyah, yeşil ve kahverengi olmak üzere altı farklı renkte olabilmektedir. Birinci kalite malzemeden üretilmiş olması nedeniyle uzun süreli kullanımda herhangi bir aşınma, kırılma ya da solma durumu yaşanmamaktadır.

Boyutları sabit olmakla birlikte 60 X 225 boyutlarındadır. Her panonun üzerinde geri dönüştürülecek olan atıkları temsil eden görseller bulunmaktadır. Sabitlemesi oldukça kolaydır. İstendiği takdirde istenen özel ölçülerde üretimi sağlanmaktadır. Maliyetinin düşük olması kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Ev tipi panolar genellikle kırmızı ve gri renkte olmaktadır.

 

Sıfır Atık Panolarının Renkleri Nelerdir?

Sıfır atık panoları, atıkların hangi kutulara atılması gerektiği hakkında bilgilendirici panolar niteliğindedir. Tıpkı sıfır atık kovalarının farklı renklerde olması gibi sıfır atık panoları da atık türlerine göre farklı renklerde olmaktadır. Bu renkler aynı zamanda atıkların temsili simgeleri niteliğindedir. Pano renkleri kovaların renkleri ile aynı olmaktadır.

Mavi renkteki panolar çoğunlukla kâğıt, plastik, alüminyum, çelik ve cam gibi atıkları temsil etmektedir.

Gri renkteki panolar, daha çok belediyelerin atıkları, mutfak eşya atıkları ve ıslak mendil vb. atıkları temsil etmektedir.

Kırmızı renkteki panolar, pil ve yağ atıklarını temsil etmektedir.

Kahverengi panolar, yiyecek ve içecek atıklarını temsil etmektedir.

 

Sıfır Atıkların Ayrıştırılması Neden Önemlidir?

Geri dönüştürülebilir ürünlerin ham maddeye dönüştürülerek yeniden kullanılabilmesi hem ülke ekonomisi için hem de küresel ısınmanın önüne geçilebilmesi için oldukça önemlidir. Fakat her atık aynı uygulama ile aynı alanlarda geri dönüştürülemez. Bu nedenle her farklı ürünün yöntemleri farklı olduğundan farklı alanlarda depolanması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bazı atıkların bir arada uzun süre beklemesi sonucu açığa birtakım gazlar çıkabilmektedir. Bunların tepkimeye girmesi insan sağlığı ve çevre sağlığı açısından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı atıkların ayrıştırılması son derece önemlidir.