Sıfır Atık Kovaları

Sıfır Atık Kovaları

Sıfır Atık Kovaları

Sıfır Atık Kovaları, geri dönüşüme katkı sağlayacak olan atıkların toplandığı kovalardır. Bu nedenle geri dönüşüm setleri arasında değerlendirilmektedir. Belediyelerin ya da benzeri kurum ve kuruluşların geri dönüşüm projeleri için kullanılmaktadır. Bu noktada sıfır atık ifadesi, geri dönüştürülebilen, yeniden kullanıma hazır hale getirilebilen ve çevreye görüntü ve çevre kirliliğine neden olmayan atıkları amaçlamaktadır. Sıfır atık kovaları, atık türlerine göre farklı renklerle tasarlanmışlardır.

Sıfır atık kovaları özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan önemin yanında ayrıca değer taşımaktadır. Çünkü ham madde ve kullanımı konusunda ülkeye ekonomik olarak da katkı sağlanmasını sağlamaktadır.

 

Sıfır Atık Kovalarının Özellikleri

Sıfır atık kovaları, içerisinde biriktirilecek olan atık türüne göre farklı maddelerden üretilmektedir. Dolayısı ile her sıfır atık kovasının özelliği farklıdır. Bu farklılıkları belirli renklerle de ayırt edilebilmektedir. Renklendirmeler rastgele değil, tanımlayıcı bir özellik niteliğindedir. Özel bir saçtan üretilmiş olmaları nedeniyle kırılma, bükülme ve aşınma gibi durumlara karşı oldukça dayanıklıdır. Toz boya ile fırınlanarak kaplanması ise boyasının uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

 

Sıfır Atık Kovaları Çeşitleri

Moblen Plastik Sıfır Atık Kovaları: Moblen kovalar, nadiren kullanılmaktadır. Modern bir görünüme sahip olmasının yanı sıra oldukça renkli ve estetik olmaktadır. Taşınması kolaydır, bu da atıkların kolayca taşınabilmesine ve toplanabilmesine neden olmaktadır. Bu kovalara özel olarak üretilen renkli çöp poşetleri ile kullanımı, estetik görüntüsünü korumasına da yardımcı olmaktadır. Dilediğiniz rengi dilediğiniz atık için kullanabilme imkânı da bulunmaktadır.

Metal Sıfır Atık Kovaları: Bu tür kovalar daha çok dış mekanlarda atıkların ayrıştırılması için tercih edilmektedir. Farklı renk ve farklı boyutlarda üretilen bu metal kovalar, cam, kâğıt, metal vb. her türlü atığın toplanması için uygundur. Metal olması nedeniyle eğilme, bükülme, oksitlenme ve paslanma gibi durumlara dayanıklıdır.

Sıfır Atık Setleri: Sıfır atık kovaları, tekli olarak üretilmelerinin yanı sıra birden fazla kovaların art arda, yan yana dizilerek üretilmeleri de söz konusu olmaktadır. Bu setler daha çok toplulukların yoğun olduğu, birden fazla atığın aynı anda ortaya çıkabilmesinin mümkün olduğu ortamlarda kullanıma uygundur. İkili, üçlü ve dörtlü tasarımlarının yanı sıra isteğe göre beş ya da altılı olarak da, ayrı atıkların toplanması için üretilebilmektedirler.