Dış Mekan Çöp Kovaları

Dış Mekan Çöp Kovaları

Dış Mekan Çöp Kovası 1701

Dış Mekan Çöp Kovası 1701

Dış Mekan Çöp Kovası 1704

Dış Mekan Çöp Kovası 1704

Dış Mekan Çöp Kovası 1705

Dış Mekan Çöp Kovası 1705

Dış Mekan Çöp Kovası 1706

Dış Mekan Çöp Kovası 1706

Dış Mekan Çöp Kovası 1707

Dış Mekan Çöp Kovası 1707

Dış Mekan Çöp Kovası 1708

Dış Mekan Çöp Kovası 1708

Dış Mekan Çöp Kovası 1711

Dış Mekan Çöp Kovası 1711

Dış Mekan Çöp Kovası 1712

Dış Mekan Çöp Kovası 1712

Dış Mekân Çöp Kovaları

Çöp Kovaları, hemen her alanda kullanılan en önemli ihtiyaçlardan biridir. Dış mekân çöp kovaları da dış mekanlarda kullanılan atık depoları olarak düşünülebilmektedir. Hemen her yerde karşımıza çıksa da daha çok park ve bahçelerde, meydanlarda ve caddelerde, insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde sıkça bulunmaktadırlar.

Dış Mekân Çöp Kovaları, farklı malzemelerden, farklı boyutlarda ve şekillerde üretilebilmektedirler. Desenli, renkli veya sade olabilmektedirler. Bu çöp kovaları genellikle kapaksız üretilmektedir. Metalden yapılan çöp kovaları, dış etkenlere karşı dayanıklı olmasından ötürü daha çok kullanılmaktadır. Genellikle günlük ve anlık olarak ortaya çıkan ıslak mendil, bol pet şişeler ve benzeri atıklarımızı attığımız alanlardır.

 

Dış Mekân Çöp Kovası Çeşitleri

-          İç Kovalı Kare Çöp Kovaları: Genellikle 60 litre olarak üretilmekte olup daha farklı boyutlarda da bulunabilmektedir. En sık kullanılan çöp kovası çeşitleri arasında yer almaktadır.

-          İç Kovalı Yuvarlak Çöp Kovaları: Kare çöp kovalarına oranla daha küçük boyutlarda üretilmekle beraber farklı boyutları da bulunmaktadır.

-          İç Kovalı Döner Küllüklü Çöp Kovaları: Diğer çöp kovalarına ek olarak üzerinde küllüklü bir yapıyla tasarlanması, izmarit atıklarının da kolayca çöp kovasına atılmasını sağlamaktadır. Döner küllük kapağı sayesinde izmaritler çöp kovasına el değmeden iletilmektedir.

-          Dekoratif Çöp Kovaları: Bu tipteki çöp kovalarının boyutları ve şekilleri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Kullanım alanlarına göre, belediyelerin ya da özel kurumların tasarım isteklerine özel olarak tasarlanabilmekte, renkli ve çeşitli olarak sunulabilmektedir.

-          Metal İç Kovalı Küllüklü Çöp Kovaları: Bu kovalar, çoğunlukla saf metalden üretilmektedir. Herhangi bir ekstra boyama veya tasarıma tabi tutulmamaktadırlar. Küllüklü ve küllüksüz olarak tasarlanabilmektedirler.

-          Ahşap Dekorlu Çöp Kovaları: Ahşap tahtalarla üretilmesi nedeniyle özellikle dış mekanlarda güzel bir görünüm elde edilmesini sağlamaktadırlar. Çoğunlukla LED aydınlatmalı olarak tasarlanmakta ve gece aydınlatmasında da etkili olmaktadırlar. Boyaları, dış mekâna uygun bir türde kullanıldığı için herhangi bir solma ve akma yapmamaktadır. Bunun yanı sıra kilit sistemi mevcuttur. Bu sayede devrilerek dökülme durumunun da önüne geçilmektedir.

 

Dış Mekan Çöp Kovaları Üretilirken Nelere Dikkat Edilir?

Dış mekan çöp kovalarının her şeyden önce yağmur, yangın, güneş, fırtına gibi doğa olaylarına dayanıklı bir yapıda üretilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tasarlanan ürün her ne olursa olsun iç kovalarının dayanıklı metallerden yapılmasına dikkat edilmektedir. Yanmaz ve kolay kırılmaz yapıda olmaları dış mekan çöp kovalarının en temel özellikleri olmalıdır.

Dış mekan çöp kovalarında görünüm de oldukça önemlidir. Çevre düzenlemesine uyacak, bulunduğu caddeyi ya da sokağı daha hoş gösterecek tasarımlarda tercih edilmesi, şehrin genel olarak beğenilmesini de etkileyecektir. Bunun yanı sıra dış mekan çöp kovalarının kapaklı ya da küçük ağızlı olmaları, etrafa yayılabilecek kötü kokulara engel olunmasına ve rüzgarlı havalarda kovaların devrilerek etrafa saçılmasının önüne geçilmesine yönelik olarak tasarlanmıştır.

Dış mekan çöp kovalarının boyutları ve ağırlıkları nedeniyle devrilebilmeleri olasıdır. Bu nedenle yere sabitlenmesi önem arz etmektedir. Bu sabitleme yöntemi, çöp kovasının kendi ayak yapısına ve konulacağı ortamın yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.