Atık Getirme Merkezi

Atık Getirme Merkezi

Sınıf Atık Getirme Merkezi 002

Sınıf Atık Getirme Merkezi 002

Sınıf Atık Getirme Merkezi 003

Sınıf Atık Getirme Merkezi 003

Atık Getirme Merkezi

Atık getirme ve toplama merkezlerinin ilk uygulandığı yer Avrupa ülkeleridir. Sonrasında bütün dünya ülkelerinde hızla yaygınlaşıp kullanılmaya başlanmıştır. Geri dönüştürülebilir atıkların toplanması, çevre kirliliğinin önlenmesinin yanı sıra ekonomiye de katkı sağlamaktadır. Atık toplanması konusunda bireylerin bilinçlendirilmesi için çeşitli kurum ve kuruluşlar çeşitli uygulamalar yapmaktadırlar. Bunlar okullar, hastaneler ve çeşitli kültür merkezlerinde olabildiği gibi özel kurumlar içerisinde çalışanlara ya da halka açık olarak da yapılabilmektedir.  

Atık getirme merkezleri, üç farklı sınıfa ayrılmaktadır. Bu sınıflara ek olarak bir de mobil atık getirme merkezleri bulunmaktadır. 1.Sınıf atık getirme merkezleri okullarda, 2.sınıf atık getirme merkezleri hastanelerde, üçüncü sınıf atık getirme merkezleri ise sokaklarda bulunan depolama alanlarıdır.

 

Atık Getirme Merkezlerinin Özellikleri

Atık getirme merkezleri, kaliteli malzemelerden üretilmektedir. Her türlü mevsimde dayanıklı olabilecek yapıda üretilen atık getirme merkezlerinin üzerinde belediye ve kurumların amblemleri için çeşitli şekillerde tasarlanmış alanlar bulunmaktadır. Gövdeleri nem ve rutubetten etkilenmemeleri için metal malzemeden yapılmaktadır. Sabit olarak üretildikleri için taşıması kolay değildir. Bu nedenle taşınmaları gerektiğinde vinç desteği alınmaktadır. Bu merkezlerde farklı atıklar için ayrı ayrı altı bölüm bulunmaktadır. Otomatik kapaklı olan bu atık getirme merkezlerinin iç kovaları tekerlekli bir yapıda olduğundan içlerinin boşaltılması kolaydır.

 

Atık Getirme Merkezlerinin Sağlaması Gereken Şartlar

Atık getirme merkezlerinin, herkesin kolayca ulaşabileceği alanlarda bulunması gerekmektedir. Atıkların herhangi bir akma ve sızdırma yapmamasına özen gösterilmeli ve bulunduğu alanın zeminine metal döşenmeli ya da asfalt dökülmelidir. Atık kutularının üzerine hangi türden atıkların atılabileceğinin yazılması ve bunları ifade eden sembollerin konulması gerekmektedir. Yanma tehlikesi olan atık maddeler için tedbir alınması gerekir. Bunun yanı sıra atık getirme merkezi çevresindeki insanların bu konuda bilinçlendirmesi gerekmektedir.

 

Mobil Atık Getirme Merkezi

Mobil atık getirme merkezleri, doğaya karışması son derece tehlikeli olan ve doğada kendi kendine yok olmayan mobil cihazların geri dönüşüme kazandırılması amacıyla atık getirme merkezleri ile yan yana ya da yakınlarına konumlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra yalnızca metal atık getirme merkezlerinin bulunduğu bölgeler de vardır. Mobil atık getirme merkezlerine her türlü mobil cihazlar atılabilmektedir.